Banid.pl | Forum

Support => Programowanie => : Xeon 08.09.2011, 00:28:54

: Rada
: Xeon 08.09.2011, 00:28:54
Siemka!

W związku z tym, że jestem na drugim roku technika informatyka, zaczynam przygodę z programowaniem.
Bardzo mi się podoba programowanie, choć jeszcze nie programowałem, ale mam zapał do tego po za tym chcę pracować jako programista.
Z tego co się orientuję na poczatku będę się uczył w Języku TURBO PASCAL potem DELPHI PASCAL, potem C++.

Pytanie - jakich języków radzicie się jeszczę uczyć, tak sobie myślałem o java, html jeszczę, ale wole się upewnić, bo pewnie znajdą się tu programiści, a oni już mają jakieś doświadczenie to wiedzą, które języki są ważne etc.
: Odp: Rada
: Pio 08.09.2011, 00:55:30
Ze swojej strony mogę poradzić taką kolejność nauki:

Zacznij sobie od Pascala ( tak trochę, podstawy ), potem nauka c++ ( zwróć szczególną uwagę na klasy, bo są one niezbędne do opanowanie języka c#) i c#. Za następny język bym wziął php i html 5.0.
: Odp: Rada
: JSokol 08.09.2011, 01:00:13
HTML sam w sobie językiem nie jest ;)

Odradzam Turbo Pascala, bo to już głęboka przeszłość - uczyłem się go w liceum i nie przydał się on mi jeszcze w niczym ;) Poza tym że początkowo mieszał przypisanie z porównaniem w "normalniejszych językach" :)

Zdecydowanie polecam zacząć od C/C++. Najlepiej pod linuksem, zacząć od prostych rzeczy z internetowych tutoriali, postawić sobie jakiś cel (np napiszę program, który będzie działać na zasadzie konsolowego kalkulatora) i potem dążyć do jego osiągnięcia - tak się najlepiej i najefektywniej człowiek uczy ;)

Jak opanujesz C/C++, to potem dużo łatwiej pójdzie z językami wyższego poziomu.

W razie problemów wal śmiało - myślę że znajdzie się sporo osób chętnych do pomocy :)
: Odp: Rada
: Vojak 08.09.2011, 11:33:51
Aktualnie jestem w 3 klasie technikum informatycznego i wiem w jakiej jesteś sytuacji. ;)

Sprawa wygląda tak, że to pytanie zadało mojemu nauczycielowi kilka osób i zawsze mówił to samo. Najlepsze jest to, że wprowadza on to w życie naszego programu nauczania. Dlaczego najlepsze? Jest to bowiem typowy programista, który stawia przede wszystkim na naukę praktyczną, nie do końca zgodną z bezsensownym systemem nauczania w naszym kraju. Nie ma się przecież co oszukiwać, że dobrym programistą nie zostaniesz jeżeli będziesz się trzymał naszego programu nauczania. ;)

Mimo wszystko w jakimś tam małym stopniu musi się trzymać tego nieszczęsnego programu. Po dość sporym doświadczeniu w nauczaniu programowania w technikum opracował dość ciekawą technikę, która jest można powiedzieć kompromisem.

Jak już to było wcześniej wspominane - Pascal jest starym językiem programowania, który odszedł już dawno do lamusa. O dziwo na Śląsku w Bielsku-Białej jest firma, która dalej zatrudnia osoby znające ten język i tworzy programy oparte właśnie na tej ,,technice". Takich firm w Polsce jest kilka i na upartego można dążyć w tym kierunku. Ale po co kiedy po jakimś czasie uświadomisz sobie do końca, że to jest naprawdę mało opłacalny czasowo i wydajnościowo język?

Tak naprawdę język Pascala jest traktowany jako przygotowanie do tego ,,konkretnego" programowania, które będzie opierało się na C++ czy też C. W późniejszych etapach może to być Java. Dlaczego nie zaczynamy od razu od C++ tylko tracimy czas na Pascal? Otóż nauczyciel musi zakładać, że do technikum przychodzą osoby, które nie mają pojęcia o programowaniu i muszą od czegoś zacząć. Pascal jest uważany za język, który ma dość prostą budowę, którą można łatwiej analizować krok po kroku. Dlatego później nauczyciel analizuje program z uczniami linijka po linijce co powoduje, że poznają oni ich pierwsze techniki programowania. Wykorzystają to później w teorii w pozostałych językach bo działają one podobnie.

Po 3 latach większość dochodzi do wniosku, że rozpoczęcie od programowania w C++ zamiast Pascala byłoby trudniejsze. Praktycznie dla wszystkich Pascal miał trochę bardziej przejrzysty sposób programowania. Nie zagłębialiśmy się nie wiadomo jak w duże projekty z naprawdę zaawansowanymi funkcjami. Poznaliśmy jak wygląda mniej więcej programowanie i zostaliśmy przygotowani do wyższego poziomu. Tutaj przyszedł czas na C++, który poleci Ci praktycznie każdy.

Tak naprawdę uczyć się możesz innych języków. Jednak na początku (po wstępie z Pascalem oczywiście) najlepiej zacząć właśnie od C++ i mieć go w miarę przyswojonego. Możesz regularnie poszerzać wiedzę na jego temat jeżeli chcesz być na czasie. Języków do wyboru jest dużo. Modny ostatnio staje się znowu Java (choćby ze względu na Notch'a i jego Minecraft). Mój nauczyciel programuje w Ruby bo według niego ma prostą budowę i dużo możliwości. Tak naprawdę jest to kwestia własnych upodobań ale jeżeli zaczynasz i nie masz pojęcia od czego zacząć to na Twoim miejscu skupiłbym się na C++.

No i oczywiście jeżeli jesteś ambitny to pracuj z książką Symfonia C++. Chyba jedno z najlepszych źródeł do samodzielnego uczenia się tego języka.

No i pamiętaj... Twój nauczyciel nie chce Cię nauczyć programowania tylko chce wypełnić program. No chyba, że jest jakiś bardziej przyjemny i ma swoje ambicje.

To tylko taka subiektywna opinia... rad możesz dostać tyle ile jest języków programowania i jego fanbojów. ;)
: Odp: Rada
: pAC 08.09.2011, 15:00:57
Vojak nie przeczytałem , ale + za chęci.
Proponuję Ci zacznij C++ polecam książkę Jerzego Grebosza "Symfonia C++" , jeżeli chcesz bardziej się wgłębiać potem możesz wziąć  się za pawna lub php zresztą potem już Ci z wyborem pójdzie łatwo , zacznij C++ i tyle :)
: Odp: Rada
: Boltos 08.09.2011, 15:25:12
najpierw C+
: Odp: Rada
: Xeon 08.09.2011, 19:18:13
Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Jeszcze powiedźcie czym dokładnie różni się C od C++ i jak w 3-ciej klasie będę miał język C to lepiej zacząć się jego uczyć teraz czy od razu C++?

Oraz czy opłaca mi się uczyć wielu języków np jeszcze Java, czy po prostu coraz głębiej iść w C++  ?

Jeśli pytanie wyżej powiedźcie, że tak to powiecie jakie najbardziej języki poleciacie po C/C++.


Vojak, co do mojego nauczyciela podobnie jak mój mówił, że pascal to stary język, ale po nim niby łatwiej będzie się uczyć innych języków etc
: Odp: Rada
: JSokol 08.09.2011, 19:27:57
Zacznij od C, bo jak już liźniesz chociaż podstawy myślenia w programowaniu, to potem łatwiej będzie wejść w obiekty, czyli w C++.

Javę sobie zostaw póki co, najpierw przejdź przez C, potem C++ i jak już opanujesz obiektowość to się weźmiesz za czysto obiektowy język jak np java, chociaż szczerze za nią nie przepadam, bo to już się zaczynają języki wyższego poziomu, w których więcej dzieje się za Twoimi plecami niż byś chciał :P No ale to jeszcze długa droga do tego ;)

I pamiętam, że czytaniem i rozmyślaniem niczego nie zdziałasz. Trzeba postawić sobie cel i po prostu zacząć pisać - bez tego pierwszego kroku nic nie zdziałasz.

Powodzenia! :)